۵G نیامده، سروکله ۶G پیدا شد

5G نیامده، سروکله 6G پیدا شد
تاریخ انتشار : دوشنبه, ۰۷ مهر ۱۳۹۹

با امضای پنج تفاهم نامه اجرایی، ایران به جرگه کشورهایی پیوست که در تدارک جدی برای بکارگیری و ورود به شبکه نسل پنجم موسوم به ۵G است.

به گزارش مدیریت رسانه به نقل از اقتصاد کارا ، در مراسم کاربست های ۵G در ایران که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلات برگزار شد، ۵ تفاهم نامه با حضور مسئولان ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، روسای دانشگاههای شریف، تهران و شهید بهشتی، معاونت علمی و فناوری، اپراتورهای همراه اول و ایرانسل و سازمان منطقه آزاد کیش به امضا رسید.

آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم گفت: همه ما باید برای رسیدن به رویایی که در سر داریم، تلاش کنیم. وی افزود: ایران هوشمند هدف گذاری بزرگی است که علاوه بر تامین نیازهای داخل، ما را به صادرکننده محصولات سخت افزاری و نرم افزاری تبدیل می کند.

وزیر ارتباطات در ادامه گفت: وقتی اینترنت ۳G  در ایران فعال شد، ۱۲ سال از فعالیت نسل سوم در جهان می گذشت و ما از این بابت دچار زیان و خسران شدیم. از این رو برای پیوست همزمان به شبکه نسل پنجم، باید از ظرفیت و همراهی همه بخش ها برخوردار شویم. در عین حال در اسناد بالادستی نیز مجوزها در قالب شبکه ملی اطلاعات مورد تصویب قرارگفته تا مشکلی وجود نداشته باشد. وی افزود: با امضای تفاهم نامه های امروز ، خدمت رسانی ۵G از امروز رسما آغاز می شود. این تفاهم نامه ها شامل طراحی و ایجاد پایلوت حمل و نقل هوشمند شهری در کیش، توسعه زیرساختهای سلامت دیجیتال و هوشمند، تله مدیسن در حوزه بهداشت و درمان، توسعه زیست بوم فناوری نسل پنجم در زمینه اینترنت اشیا و هوش مصنوعی و توسعه فناوری و محصولات ۵G است.

وزیر ارتباطات، اجرای طرح حمل و نقل هوشمند در کیش را که زیرساختها و ظرفیتهای بسیار خوبی را دارد، از جمله تفاهم نامه های مهم در حوزه فناوری های نو ذکر کرد و ابراز امیدواری کرد با اجرای طرح های بزرگ و نوآورانه، ایران فردا کشوری قدرتمندتر از گذشته باشد.

در تحقق زیست بوم فناوری

ستار هاشمی معاون نواوری و فناوری وزارت ارتباطات در این مراسم گفت: ۲ سال است که وزارت ارتباطات در زمینه شبکه نسل پنجم فعالیت دارد و تلاش می شود تا همزمان با تجاری شدن این محصول در دنیا، ما نیز در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وی با اشاره به اتفاق های خوبی که در شرف وقوع است، گفت: بر اساس اسناد بالادستی و تکالیف قانونی، ۱۰ درصد از سبد اقتصاد در ایران ۱۴۰۴ باید مربوط به اقتصاد دیجیتال باشد. بنابراین حرکت به سوی فناوری های نو و ایجاد زیست بوم در این زمینه از الزامات توسعه کسب و کارهای دیجیتال است.

وی در خصوص ۵G گفت: ما در این زمینه مزیت رقابتی داریم.این فناوری وابستگی کمتری به سخت افزار دارد و بیشتر در حوزه فکر افزار و نرم افزار است و ما آن را یک کالای لوکس نمی دانیم. وزارت ارتباطات به دنبال بست عادلانه خدمات در تمام مناطق کشور است و ۵G در این راستا مهم ارزیابی می شود.

رشد خدمات پزشکی در بستر وب

علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز از وزارت ارتباطات برای مقابله با کرونا از طریق رصد بیماران تشکر کرد و گفت: ۵۰ هزار بیمار در تهران از طریق ردیابی اینترنتی شناسایی شده اند که اقدام موثری بود.

وی افزود: در حال حاضر ۱۰ درصد خدمات پزشکی دنیا در طریق خدمات اینترنتی انجام می شود و این رقم تا سال ۲۰۲۵ به ۲۵ درصد خواهد رسید. در این زمینه باید کارهای زیادی انجام شود تا از این ظرفیت بهره ببریم.

توجه بیشتر به دانشگاهها

محمود فتوحی رئیس دانشگاه شریف در این مراسم از انعقاد تفاهم نامه های تازه به عنوان گام های بزرگ توسعه یافتگی در حوزه ارتباطات یاد کرد و گفت: در سالهای اخیر توجه به مراکز علمی و دانشگاهها برای پاسخگویی به نیازهای نو بیشتر شده است و ما آن را به فال نیک می گیریم.  او با اشاره به اینکه شبکه نسل پنجم بر سبک زندگی مردم تاثیر خواهد گذاشت، گفت: دانشگاه شریف نیز به عنوان یکی از کانون های مهم علمی کشور در این زمینه از هرگونه همراهی دریغ نمی کند.

ساخت مودم ۵G

بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل گفت: برای توجه به موضوع ۵G نقشه راه تدوین کرده و برنامه عملیاتی داریم. وی افزود: بزودی چند نمونه سایت ۵G در یکی از دانشگاهها و مناطق تهران را راه اندازی می کنیم.

به گفته وی، با توجه به هزینه های سنگین سرمایه گذاری در زمینه پیاده سازی ۵G در کشور، اپرانورها باید با هم همکاری کنند تا از عهده هزینه ها برایند و صرفه جویی هم انجام شود. وی از طراحی و ساخت مودم نسل ۵ خبرداد و گفت: دانشگاهها و تامین کنندگان داخل باید به سمت بومی سازی و تولید این ابزارها پیش بروند و ما باید به توان داخلی توجه زیادی داشته باشیم.

او در ادامه گفت که شماری از مراکز مطرح علمی و دانشگاههای مهم جهان از هم اکنون روی شبکه نسل ششم فعالیت می کنند. از این رو به نظر می رسد دانشگاههای ما نیز باید روی این موضوع کار کرده و تحقیقات دانشجویان دکتری علاقمند را به این سمت نیز هدایت کنند.

خیلی از مراکز به فکر۵G  نیستند

مهدی اخوان مدیرعامل همراه اول هم رشد ترافیک اینترنت توسط موبایل توسط کاربران در کشور را بسیار زیاد دانست و گفت: با توجه به این روند، استفاده از شبکه نسل پنجم در آینده لازم و ضروری است.وی پیشگامی وزارت ارتباطات در پیوستن به ۵G را مهم ارزیابی کرد و گفت: مشکل اینجاست که بخش های دیگر بیرون از حوزه این وزارتخانه به ویژه تولید کنندگان محتوا، هنوز منفعل هستند و به فکر نیفتاده اند.

کیش در چند قدمی تحقق شهر هوشمند

غلامحسین مظفری گفت:مراسم انعقاد تفاهم نامه چهارجانبه طراحی و ایجاد پایلوت حمل و نقل هوشمند شهری در جزیره کیش، طرح مهم  مورد اشاره وزیر ارتباطات بود که بر بستر شبکه نسل پنجم و هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء استوار است.

با توجه به زیرساخت های ارتباطی ایجاد شده در منطقه آزاد کیش و آمادگی این جزیره زیبا برای پیشگامی در پیاده سازی شبکه تلفن همراه ۵G و خدمات کاربردی مرتبط با آن و همچنین رسالت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در توسعه فناوری‌های حوزه حمل و نقل هوشمند و ظرفیت‌های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در پشتیبانی از تحقیق و توسعه فناوری نوین و نیز با توجه به توانمندی‌های فنی و اجرایی شرکت ایرانسل، این تفاهم نامه برای اجرای یکی از طرح های آینده نگرانه در یکی از توسعه یافته ترین نقاط کشور منعقد گردید.

وی افزود: هدف از این تفاهم نامه، ایجاد پایلوت حمل و نقل هوشمند شهری مبتنی بر شبکه‌های نسل جدید مخابراتی و مطالعه تجربیات این پایلوت برای تسری به بقیه شهرهای کشور و به عنوان یک خدمت مبتنی بر شبکه ملی اطلاعات است. تفاهم نامه مشترک با امضای اینجانب به نیابت از سازمان منطقه آزاد کیش، منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وحید یزدانیان، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و بیژن عباسی آرند مدیر عامل شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل منعقد شد.

غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه ازاد کیش در این باره گفت: ایجاد زیرساختهای به روز و کارآمد و نیز توسعه شبکه فیبر نوری که قادر به تامین نیازهای کیش تا ۵۰ سال اینده است، به همراه سایر ظرفیت ها بستر مناسبی را برای پیشگامی کیش در اجرای طرح نوگرایانه حمل و نقل هوشمند ایجاد کرده است و از این جهت بسیار خرسندیم.

وی با تشکر از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همراهی و مساعدت فراوان برای ایجاد شبکه سراسری فیبر نوری از طریق دریا و نیز تعبیه کابل دریایی پشتیبان گفت: این اقدامات برای بکارگیری ۵G کمک بسیار مهمی بود.

وی افزود: کیش در چند قدمی تحقق شهر هوشمند با امضای پنج تفاهم نامه اجرایی، ایران به جرگه کشورهایی پیوست که در تدارک جدی برای بکارگیری و ورود به شبکه نسل پنجم موسوم به  ۵Gاست.

غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه ازاد کیش در این باره گفت: ایجاد زیرساختهای به روز و کارآمد و نیز توسعه شبکه فیبر نوری که قادر به تامین نیازهای کیش تا ۵۰ سال اینده است، به همراه سایر ظرفیت ها بستر مناسبی را برای پیشگامی کیش در اجرای طرح نوگرایانه حمل و نقل هوشمند ایجاد کرده است و از این جهت بسیار خرسندیم.

وی با تشکر از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همراهی و مساعدت فراوان برای ایجاد شبکه سراسری فیبر نوری از طریق دریا و نیز تعبیه کابل دریایی پشتیبان گفت: این اقدامات برای بکارگیری ۵G کمک بسیار مهمی بود.

وی افزود: دو پروژه فیبر نوری جزیره کیش با هدف ایجاد زیرساخت های کیفیت بخشی به ارتباطات پایدار در کسب و کار ها و بهبود شرایط ارتباطی کیشوندان و تحقق ایده شهر هوشمند بیستم که شهریورماه توسط رئیس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح شد، طی ۲ سال گذشته در دستور کار مدیریت فن آوری اطلاعات و ارتباطات سازمان منطقه آزاد کیش قرار گرفت که خوشبختانه عملیات هر دو پروژه به اتمام رسید. همچنین مکاتبات و مذاکرات متعددی از سوی سازمان منطقه آزاد کیش با  وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات، مبنی بر ضرورت ایجاد فیبرنوری دریایی پشتیبان انجام شد که با مساعدت ایشان، این طرح در اولویت برنامه های شرکت ارتباطات زیرساخت کشور قرار گرفت و با اتمام این پروژه ها در بیستم شهریور این دو طرح زیر ساختی به بهره برداری رسید.  وی در خصوص گام نخست عملیات اجرایی طرح دریایی از جزیره کیش تا حد فاصل بنادر چارک – گرزه، اظهار داشت: شرکت ارتباطات زیرساخت کشور با همکاری سازمان منطقه آزاد کیش اجرای پروژه فیبرنوری دریایی به طول تقریبی ۲۳ کیلومتر، انجام شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این که گام دوم اجرای طرح با هدف توسعه شبکه فیبر نوری درون جزیره و بمنظور ارتقاء کمی و کیفی خدمات ارتباطی ثابت و سیار انجام شده است افزود: قرارداد مشارکت در احداث و بهره برداری از تونل ارتباطی کیش؛ به روش ساخت، بهره برداری و انتقال فی مابین این سازمان و یک شرکت داخلی منعقد شد و هم اکنون به نتیجه رسیده است.

غلامحسین مظفری با اشاره به اینکه از تمام ظرفیت همکاران سازمان منطقه آزاد کیش در جهت ایجاد رونق و توسعه پایدار و متوازن این جزیره استفاده می شود تا  این خطه زیبا در داخل و در سطح منطقه الگو و پیشرو باشد، از همراهی مجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد فناوری های فضایی و حمل و نقل هوشمند در پیشبرد این طرح  نیز سپاسگزاری کرد.