تلگرام، ۱۸ ماه پس از فیلترینگ

تلگرام، 18 ماه پس از فیلترینگ
تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۸

پیام‌رسان تلگرام در ایران قبل از فیلترینگ یا توقیف قضایی، دارای حدود ۴۵ میلیون کاربر بود و ۶۰ درصد از پهنای باند اینترنت این کشور صرف استفاده از این اپ می‌شد.

پس از اختلالات ایجاد شده توسط دولت  برای استفاده از وایبرو لاین، توجه مردم به سمت پیام‌رسان تلگرام جلب شد.از جمله عللی که باعث این امر شد، می‌توان به سرعت و امنیت این پیام‌رسان اشاره کرد به علاوه اینکه امکان انتقال گروه‌ها از نرم‌افزارهای قدیمی به این نرم‌افزار با استفاده از لینک‌های دعوت وجود داشت. اضافه بر این در این پیام رسان، محدودیت تعداد عضوگیری در گروه‌ها، از ۵۰ عضو در وایبر به ۲۰۰۰۰۰ عضو افزایش می‌یافت و امکان تبادل فایل‌ها با حجم بینهایت ممکن بود.

مجموعه های حاکمیتی بارها بحث فیلترینگ تلگرام را مورد بررسی قرار داد و همواره محدودیت‌هایی را برای دسترسی کاربران به آن اعمال کرده‌است به گونه‌ای که دسترسی کاربران به این پیام‌رسان همواره با اختلالات جدی مواجه می‌شده‌است. طی تظاهرات ۸ دی ماه سال ۱۳۹۶ تلگرام به مدت بیش از یک هفته از دسترس کاربران ایرانی خارج شد و بالاخره در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۶ مجدداً در دسترس قرار گرفت. تلگرام در ۱۰ اردیبهشت ۹۷ مجدداً در ایران به دستور قضایی از دسترسی کاربران خارج شد. در دستور قضایی دادستانی تهران آمده بود که تلگرام باید به گونه ای فیلتر شود که حتی با ابزارهایی شبیه فیلترشکن هم قابل دستیابی نباشد.

تجربه دو بار فیلترشدن تلگرام در ایران نشان می‌دهد، کاربران ایرانی نه بطور کامل به پیام‌رسان‌های خارجی مانند واتس‌اپ مهاجرت کردند و نه مشتری پیام‌رسان‌های داخلی مانند سروش شدند، بلکه در جستجوی فیلترشکن بوده‌اند

در یک نظرسنجی که در مهر ماه ۱۳۹۷، حدود ۶ ماه پس از فیلترینگ تلگرام، توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران انجام شد، مشخص شد که علی‌رغم فشار گسترده برای استفاده از پیام رسان‌های داخلی به جای تلگرام، باز هم اکثریت کاربران از این پیام رسان استفاده می‌کنند. طبق این نظرسنجی، ۶۲٫۵ درصد از پاسخگویان اعلام کردند قبل از فیلتر تلگرام از این پیام‌رسان استفاده می‌کردند. در مهر ماه ۱۳۹۷، ۴۷٫۳ درصد از کل پاسخگویان اعلام کرده‌اند همچنان از تلگرام استفاده می‌کنند که این عدد نسبت به خرداد ماه تقریباً ثابت مانده‌است.

گزارش هفته گذشته پژوهشگاه فضای مجازی، پس از نزدیک به ۱۸ ماه از توقیف این پیام رسان حاکی است، در حال حاضر ۴۰ میلیون حساب کاربری تلگرام در ایران فعال است که ۵ میلیون کاهش نصب نسبت به زمان پیش از فیلترینگ را نشان میدهد. اطلاعات این اینفوگرافی نشان میدهد روزانه ۳ میلیون مطلب در این شبکه محبوب ایرانی‎ها منتشر می‎شود. روزانه نیز نزدیک به دومیلیارد بازدید از مطالب صورت می‎گیرد. جالب آنکه هنوز ۵۸۶ هزار کانال در شبکه تلگرام به اطلاع رسانی مشغولند. ۲۰ هزار کانال نیز اعضای بالای ۵ هزار نفر دارند.

سایر اطلاعات را در اینفوگرافی ببینید.

تلگرام، 18 ماه پس از فیلترینگ